ProWELD MMA 220DLS-LED invertor sudare, MMA LiftTIG
1 / 1 ...
Vezi mai multe detalii si cumpara
Descriere
Descriere: Cel mai nou model de invertor pentru sudare Proweld, MMA 220DLS-LED Nou: Tu selectezi grosimea materialului iar aparatul iti va indica curentul de sudare sau grosimea electrodului recomandat. Tehnici de sudare utilizabile Aparatul poate sa sudeze cu electrozi inveliti atat rutilici cat si bazici, prin procedeul MMA sau in mediu protejat, cu argon si electrod de tungsten, prin procedeul Lift TIG ( ). Inglobeaza cele mai noi tehnologii si functionalitati disponibile in acest moment. Hot Start : aparatul produce un boost al tensiunii de iesire ce usureaza initierea arcului electric. Intensitatea acestei functii poate fi reglata de la 0 la 10. Anti Stick : reduce curentul de sudare cand electrodul este in scurt-circuit. Impiedica sudarea electrodului la material. Arc Force : Capacitatea de a suda cu un arc foarte scurt, chiar si atingerea materialului de sudare. Cel mai potrivit pentru pozitii electrozi dificili. Intensitatea acestei functii poate fi reglata de la 0 la 10. VRD : Voltage Reduction Device, aceasta functie are ca scop reducerea riscului de electrocutare accidentala prin atingerea electrodului. Tensiunea la bornele aparatului, cand circuitul este deschis are mai putin de 20 de volti. Deoarece in anumite situatii aceasta functie poate ingreuna initierea arcului, invertoarele de sudare Proweld, din seria DLS DLS LED si DLS LCD permit activarea si dezactivarea acestei functionalitati, prin apasarea prelungita, timp de 5 secunde, a butonului de functii, in modul MMA. Aparatul de sudura ProWELD MMA 220DLS-LED este construit avand la baza ultima tehnologie in domeniul fabricarii invertoarelor pentru sudura, tehnologia IGBT, cu sursa de curent asistata de microprocesor. Aparatul are carcasa robusta, din metal, dublat cu material plastic, rezistenta la conditii dure de lucru. Este prevazuta cu banda de umar pentru transport. Panoul digital al aparatului este foarte usor de folosit fiind echipat cu un display LED care afisaza functiile selectate si parametrii de lucru. Date tehnice: Tensiune de alimentare: 230V 10% Frecventa: 50 Hz Curent de intrare (Imax Ieff): 51A 28A Tensiune la mers in gol: 80 V Curent de sudura: 10-220 A Frecventa invertor: 42 Hz Regim (ciclu) de functionare: 30% 220A 28.8V 60% 156A 26.2V 100% 120A 24.8V Eficienta: 77% Factor de putere: 0.73 Clasa de izolatie: H Grad de protectie: IP21 Greutate: 4 kg Dimensiuni: 265 x 117 x 180 mm Putere absorbita nominala: 11.3 kW Dimensiune electrod: O 1.6 5.0 mm Tip electrod: 6013, 7018, etc Tip racire: Ventilator si aer Functie: MMA LIFT TIG VRD: da Perioada de garantie: 3 ani pentru persoane fizice si un an pentru persoane juridice. Set livrare: Aparat de sudare MMA 220DLS-LED Cablu de masa (2,5m) Cablu protelectrod (3,0m) Masca de protectie Perie de sarma cu ciocanel pentru zgura Valiza pentru transport din material plastic Manual de utilizare ) Pentru sudarea Lift TIG este necesar un kit de sudare TIG cu robinet pentru gaz, care se achizitionaeza separat.